Lorem Ipsum'un kökenleri nelerdir?

Sanıldığının aksine, Lorem ipsum metni anlamsız olmasına rağmen asil kökenlere sahiptir.

Nesnel olarak alakasız kelimelerden oluşan Lorem ipsum, varlığını Marco Tullio Cicerone'ye borçludur ve onun De finibus bonorum et malorum (En yüksek iyilik ve en yüksek kötülük) MÖ 45'te yazılmış adlı eserinin bazı aşamalarına kadar, Latin edebiyatının bir klasiği olan M.Ö. 2000 yıl önce.

Bu keşif, Virginia'daki Hampden-Sydney College 'de Latince profesörü olan Richard McClintock tarafından yapıldı. Lorem ipsum, metindeki karanlık sözcüğün consectetur 'in kökenini araştırmak için yukarıda bahsedilen Cicero'nun felsefi çalışmasının 1.10.32 ve 1.10.33 bölümlerinde tanımladı.

Sözcükler De finibus 'ta yer alan diyaloglardan biri bu nedenle dünyadaki en ünlü saçma sapan metnin parçalarıdır.

500'den beri dalganın zirvesinde kalan Lorem ipsum'a daha fazla önem veren bir keşif, yani Profesör Richard McClintock'a göre, kullanımı zamanın matbaacılar arasında yaygınlaştı.

Elbette biliyoruz ki, çoğu kişi tarafından bilinmesi için Altmışlı yılların tanıtımı, aktarılabilir Letraset karakter sayfalarının tanıtımıydı: Lorem ipsum metninin basıldığı şeffaf yapışkan sayfalar, editoryal ürünlere kolayca aktarılabilir bilgisayarın gelişinden önce.

 

Kopyalanacak diğer lorem ipsum sahte metin sürümleri nelerdir?

Dünyadaki en ünlü sahte metin olan lorem ipsum'un sayısız versiyonu vardır. Lorem ipsum versiyonları, Latince kelimelerin tekrarlanma sırasına veya nasıl kesildiklerine göre farklılık gösterir.